160 views 3 mins 0 Yorumlar

MAHMUT ABBAS’TAN TALİHSİZ AÇIKLAMA

Tarihinde Yayınlandı Genel
Haziran 20, 2023

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas Çin ziyareti sırasında kabulü mümkün olmayan talihsiz açıklamalarda bulunmuştur.

Abbas, Çin lideri Şi Cinping’in davetiyle gittiği Pekin’de 15 Haziran 2023 tarihinde yaptığı açıklamada “Çin ve Filistin yakın dosttur, Bugün Çin ve Filistin stratejik işbirliği ilişkilerinin resmi olarak kurulduğunu duyuruyorum” ifadelerini kullandı.

Hızını alamayan Abbas, Tek Çin politikasını desteklediklerini vurgulayarak, Uygur meselesi hakkında şunları söyledi: “Bazılarının gündeme getirdiği Uygur meselesi bir insan hakları meselesi değildir. Bu, Çin’in terörizm, aşırılık ve ayrılıkçılıkla mücadelesidir. Filistin Hükûmeti Çin’in bu mücadelesini her zaman destekliyor. Filistin her zaman Çin’e inandı. Çin’in daima adaleti yerine getireceğine inanıyoruz.” şeklinde beyanlarda bulunmuştur. Abbas’ın bu beyanlarını kınıyor, tamamen reddediyoruz.

Çünkü Abbas, halkını temsil etmeyen yetkisiz bir kişi dir. Seçimler yapılmadığı için Filistin Devlet Başkanlığı makamını gasp etmektedir. Hiç olmazsa kendi toprakların, halkın ve onların menfaatleri yönünde hareket et. Yok, gayrimeşru da olsa seni orada tutanların istediği gibi harekete devan edersen Filistin Halkına en büyük desteği veren Türk Devletini ve Türk Halkını artık arkanda bulamayacaksın. Öyle ya Türkiye’nin desteği de sonsuz değildir.

Normal şartlarda Abbas’tan beklenen şu olurdu, aynı Filistin’i İsrail’in işgali gibi, Doğu Türkistan topraklarını işgal eden ve Uygur halkını köleleştiren Çin’i eleştirmesi gerekiyordu. Abbas’ın penceresinden bakıldığında şöyle söylenebilir; İsrail, Filistin topraklarında aşırılık ve ayrılıkçılarla mücadele ediyor. Peki, böyle söylenmesi hoşunuza gider mi Sayın Abbas.

Bu talihsiz beyanınız ve bazı Arap Birliği toplantılarındaki tavırlarınız, Filistin Davasını gönülden destekleyen, bundan ötürü nice fedakarlıklar yapan ve yapmaya devam eden Türk Halkını son derece üzmektedir. Türk Devletinin ve Halkının desteği ve sabrı koşulsuz değildir.

Bu böyle biline.