225 views 2 mins 0 Yorumlar

SURİYE’DE ÇÖZÜM İÇİN ‘ÜÇLÜ MEKANİZMA’

Tarihinde Yayınlandı Bilgi
Mayıs 13, 2019

Suriye krizine çözüm için Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen görüşmelerden ‘Üçlü Mekanizma’ kararı çıktı. Türkiye, Rusya ve İran, ateşkesi denetlemek için üçlü mekanizma oluşturulması konusunda uzlaştı.

Suriye krizine çözüm için Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan görüşmelerin açıklama yapan Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdurahmanov, tarafların Suriye’nin toprak bütünlüğü, birliği, bağımsızlığı ve egemenliğine bağlı olduklarını vurguladı.

Krizin sadece BM Güvenlik Konseyi kararının uygulandığı bir siyasi süreçle çözülebileceğini belirten Abdrahmanov, ateşkes rejimini güçlendirmeye, ihlallerin asgariye indirilmesine katkıda bulunmaya, şiddeti azaltmaya, güven artırmaya, BM Güvenlik Konseyi kararına uygun olarak insani erişiminin hızlı ve sorunsuz şekilde önünün açılmasına ve Suriye’de sivillerin korunması ve serbest dolaşımını sağlamaya çalışacaklarını belirtti.

Abdrahmanov, ateşkese tam riayetin sağlanması ve bunun izlenmesi, tahriklerin önlenmesi ve ateşkesin tüm koşullarının belirlenmesi amacıyla üçlü bir mekanizma tesis etmeyi kararlaştırdıklarını açıkladı.

Tarafların terör örgütleri DAEŞ ve El Nusra Cephesi ile ortak mücadele etmek ve askeri muhalif grupları bunlardan ayırmak konusunda kararlılıklarını yinelediklerini dile getiren Abdrahmanov, tarafların Esad rejimi ile muhalefet arasında BM’nin gözetiminde 8 Şubat 2017 tarihinde Cenevre’de başlatılması öngörülen görüşmelere silahlı muhalif grupların katılmasını istediğini kaydetti.

Abdrahmanov’un açıklaması sırasında toplantıya katılan Türkiye, Rusya ve İran heyeti de hazır bulundu. Türkiye heyetine Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal başkanlık etti.