92 views 42 secs 0 Yorumlar

SARKOZY, KADDAFİ’YE NÜKLEER REAKTÖR SATMAK İSTİYORDU

Tarihinde Yayınlandı Bilgi, Duyurular, Makaleler
Mayıs 13, 2019
Sarkozy, Kaddafi’ye nükleer reaktör satmak istiyordu

Fransa’da devam eden seçim kampanyalarında Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy, eski bir enerji menejeri tarafından 2010 yılı sonlarına kadar Kaddafi’ye nükleer reaktör satmaya çalışmakla suçlandı. Nükleer enerji devi Areva’da yöneticilik yapan Anne Lauvergeon, Çarşamba günü ‘L’Express’ isimli dergiyle yaptığı mülakatta, kendisinin sürekli karşı çıktığı Sarkozy’nin bu çılgın planına Fransa devletinin de destek verdiğini söyledi.

Sarkozy, 2011’de Libya’ya NATO müdahalesi konusunda İngiltere Başbakanı David Cameron’la birlikte en fazla gayret gösteren iki liderden birisiydi. Bu tavırlarından dolayı iki lider de Kaddafi’nin devrilmesinden sonra Libya’da büyük bir coşkuyla karşılanmışlardı. Fransız Devlet Başkanı’nın ziyareti sırasında Libya halkı ‘Merci Sarkozy’ ibaresi yazılı pankartlar taşıyordu.

Fransa hükümet sözcülerinden biri, Lauvergeon’un iddialarına tepki göstererek eski sosyalist Devlet Başkanı Francois Mitterand’ın danışmanlığını yapan enerji menejerinin intikam almak istediğini öne sürdü. Ancak Sarkozy’nin tuzlu su arındırılmasında kullanılmak üzere Kaddafi’ye bir nükleer reaktör satma planını yalanlamadı.