161 views 56 secs 0 Yorumlar

TRUMP: İSRAİL İLE İLİŞKİMİZİN BOZULMASI İMKANSIZ…

Tarihinde Yayınlandı Bilgi
Mayıs 13, 2019

İsrail’in Başkenti Tel Aviv’deki karşılama töreninde konuşan ABD Başkanı Trump, “İsrail’e ziyaretimin asıl sebebi, ABD ile İsrail arasındaki ilişkinin bozulmasının imkansız olduğunu göstermek içindir” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Trump’ın İsrail’e ziyaretini, “Tarihi” olarak nitelendirerek, “Daha önce hiçbir ABD lideri ilk yurtdışı gezisini İsrail’e yapmamıştı. Bu bizim için tarihi bir ziyarettir” diye konuştu.

Konnuşmasında Suudi Arabistan’da düzenlenen Riyad zirvesine de değinen Trump, “Son günlerde yaptığım ziyaretler sırasında yeni umutlar gördüm. Önümüzde, bu bölgede terörü bitirmek, güven, istikrar ve barışı sağlamak için eşsiz bir fırsat var. Ancak bunu birlikte çalışarak yapabiliriz. Başka yolumuz yok. Biz İsrail’i seviyor ve saygı duyuyoruz” ifadesini kullandı.

Karşılama töreninden sonra Batı Kudüs’teki Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı ofisine geçen Trump’, işgal altındaki Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’nın batı duvarı olan Burak Duvarı (Ağlama Duvarı) ile Kıyamet Kilisesi’ni ziyaret edecek.

Trump’ın İsrailli yetkililerle yapacağı görüşmelerin ardından, yarın, işgal altındaki Batı Şeria’nın Beytullahim kentine geçmesi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesi bekleniyor.