148 views 2 mins 0 Yorumlar

TRUMP’TAN SEVGİ DOLU! VİZE YASAĞI YORUMU

Tarihinde Yayınlandı Bilgi
Mayıs 13, 2019

ABD Başkanı Donald Trump, 7 ülkeye getirdiği vize yasağına ilişkin, “Bizi ve ülkemizi yok edecek olanların değil, sadece bizi seven, sevmek isteyen ve ülkemizi nihayetinde sevecek olanların girişine müsaade edecek güçlü bir programa ihtiyacımız var” dedi.

“Bugün burada tek ses olarak ölüm ve yıkım kuvvetlerine şu mesajı veriyoruz: Amerika ve müttefikleri sizi yenecek. Onları yeneceğiz. Radikal İslami terörü yeneceğiz. Onların ülkemizde kökleşmesine müsaade etmeyeceğiz” diyen Donald Trump, 7 İslam ülkesi vatandaşlarına uyguladığı vize ve ülkeye giriş yasağı hakkında şunları söyledi;

“Son günlerde ne yaptığımızı gördünüz. Bizi ve ülkemizi yok edecek olanların değil, sadece bizi seven, sevmek isteyen ve ülkemizi nihayetinde sevecek olanların girişine müsaade edecek güçlü bir programa ihtiyacımız var”

ABD Başkanı’nın sözleri üzerine salondan alkış ve tezahüratlar yükselirken, Trump Amerikan ordusunun ekipman eksiklerini tamamlama ve bu alanda yatırım sözü de verdi.

ABD donanmasının ekipman kapasitesinin Birinci Dünya Savaşı seviyesine düştüğünü kaydeden Trump, “ABD Silahlı Kuvvetlerine tarihi bir finansal yatırım yapacağız ve tüm dünyaya, ABD’nin savunma ve özgürlük konusunda yanında olanların yanında duracağını göstereceğiz. Her gün ve her saat arkanızda duracağız” ifadelerini kullandı.

Bu arada Trump, savunma harcamalarını taahhüt ettikleri üzere gayri safi milli hasılalarının yüzde 2’sine kadar yükseltmeleri konusunda NATO üyelerine de mesaj verdi.

ABD’nin NATO’ya bağlılığını vurgulayan ancak ittifak üyelerinin çoğunun paylarına düşen savunma harcamalarını yapmadığını savunan Trump, “Müttefiklerimizin paylarını adil ödemelerini sağlamalıyız. Bu, bize haksızlık. NATO’yu güçlü bir şekilde destekliyoruz. Sadece tüm NATO üyelerinin NATO ittifakına yapmaları gereken finansal katkılarını tam ve yerinde yapmalarını istiyoruz. Çoğu yapması gereken harcamayı yapmıyor” yorumunda bulundu.