209 views 2 mins 0 Yorumlar

YERLİ VE ULUSLARARASI ÇAPTA ARAMA MOTORU GELİYOR

Tarihinde Yayınlandı Bilgi
Mayıs 13, 2019

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’yi bilişim ve internet alanında uluslararası arenada öne çıkartacak yerli arama motoru için çalışmalarının başladığını açıkladı.

Ülkelerin kendi dilini kullanan içeriklerini kendi yazılımlarıyla listelemesi ve böylelikle dış ülkelere kaynak verilmeden içeriklerin vatandaşlara ulaştırılması nedeniyle günümüzde yerli arama motorları önem taşıyor.

Kullanıcı bilgilerin öğrenilmesi ve bu verilerin ticari amaçla kullanılmasının önüne geçmek adına da çok önemli olan yerli arama motoru fikri, Türkiye’nin bir yerli arama motoru olması için Ulaştırma Bakanlığını harekete geçirdi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin yerli bir arama motoruna ihtiyaç duyduğunu belirterek, bunun için çalışma başlattıklarını açıkladı. Yerli arama motorunun dünya ile entegre olmasının da çok önemli olduğunun altını çizen Bakan Aslan, “Yerli arama motoru dünyayla entegrasyondan ödün vermeyecek. Türkçe içerikleri de iyi bir şekilde destekleyecek” dedi.

Daha önce yerli arama motoru konusunda bazı girişimler olduğunu, ancak internetteki milyarlarca içeriği doğru bir algoritmayla listeleyemediği ve buna bağlı olarak da kullanıcı kazanamadığı için projenin başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Türkiye’de yerli arama motoru olduğunu iddia eden bazı siteler olsa da bu siteler hazır yazılımları kullanan basit sitelerden oluşuyor. Bu nedenle Türkiye’nin gelişmiş bir algoritmaya sahip arama motoru bulunmuyor. Bir arama motorunun algoritmaları tüm internet dünyasını kapsayacak ve kullanıcıyı istediği içeriğe ulaştıracak şekilde olması gerekiyor.

https://widadmusic.com/come-possono-gli-uomini-aumentare-la-loro-potenza/